PČELARSKI FORUM

Forum za ljubitelje pčelarenja

PrijemKalendarČesto Postavljana PitanjaTražiLista članovaKorisničke grupeRegistruj sePristupi

Delite | 

Formiranje vještačkog roja

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
shale

Broj poruka : 1
Datum upisa : 14.05.2009

PočaljiNaslov: Formiranje vještačkog roja   Čet Maj 14, 2009 12:23 am

Poštovanje,

Početnik sam u pčelarstvu, a nije da nisam čitao literaturu o pčelarenju raznih autora.

Nešto sam razmišljao o načinu formiranja roja, ali mi treba komentar iskusnijih kolega...

Interesuje me šta bi se desilo sa vještački formiranim društvom koje bih napravio tako što bih u nukleus stavio 3 okvira sa leglom i pripadajućim pčelama, a na jednom od njih bi bili zreli matičnjaci - kojih u ovo doba ima dosta. To društvo sam mislio da zatvorim na par dana - da pčele ne bi izlazile i vratile se u svoju staru košnicu i snabdijevao bih je sirupom putem hranilice. Da li bi se na taj način mogao formirati roj koji će normalno funkcionisati?
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
postar

Broj poruka : 127
Datum upisa : 25.01.2009
Godina : 56

PočaljiNaslov: Re: Formiranje vještačkog roja   Sub Maj 16, 2009 11:10 pm

Samo dodaj sa strane ram sa polenom i ram sa medom.
Kada to sve odradis uzmi jos jedan ili dva rama sa pcelom po mogucnosti da bude mlada pcela i stresi u nukleus.
Slobodno leto zatvori sa sitnom travom, dok sklone travu da izađu mnoge pcele ce uzeti novu orjentaciju ali ipak ce se nesto i vratiti u staru kosnicu.
Mlade to jest naj starije pcele ce morat preuzet obavezu izletnica.
Obavezna prehrana: pogaca i sirup.
Pozzzzzz
Nazad na vrh Ići dole
Владимир Мирчетић

Broj poruka : 3
Datum upisa : 28.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Formiranje vještačkog roja   Uto Jun 02, 2009 10:10 pm

Поздрав, интересује ме да ли је могуће након багремове паше саставити слаба друштва (која имају од 2-3 улице до пуног плодишта, али без уноса)са јакима, па онда поделити ојачана друштва или слаба прихрањивати и надати се да се развију до зиме?
Nazad na vrh Ići dole
postar

Broj poruka : 127
Datum upisa : 25.01.2009
Godina : 56

PočaljiNaslov: Re: Formiranje vještačkog roja   Pon Jun 15, 2009 10:37 pm

Vladimire prvo mi reci koja je jacina tih jaci drustava mislim na kolko su tijela i kolko imaju ramova legla. Ovo ne razumijem stasi htio reci ( која имају од 2-3 улице до пуног плодишта, али без уноса) Malo mi pojasni.
Pozzzzzz
Nazad na vrh Ići dole
Владимир Мирчетић

Broj poruka : 3
Datum upisa : 28.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Formiranje vještačkog roja   Sre Jun 17, 2009 10:59 am

Па, имам више слабих друштава, једно има само 2-3 запоседнуте улице и изводи матицу или је већ извело, друга су са поседнутих 5-6 рамова са пуним плодиштима хране, али са слабим залегањем. Нека су потпуно посела плодишта још пре багрема али нису дала никакав унос. Карактеристично је да су од 7 јаких друштава 5 прошлогодишњи ројеви, а да су сва слаба друштва са новим купљеним обележеним матицама. Иначе, добра друштва су донела од два до два и по полунаставка меда. Сада се питам шта са слабим друштвима, да ли их сада после паше (друге главне неће бити) могу додавати јаким друштвима. Неки ми саветују да пчеле сасмо стресем на 200 метара од пчелињака,кошницу склоним, а да ће тако стрешене пчеле саме ући у друге кошнице.
Хвала на интересоваљу и помоћи. Владимир
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Formiranje vještačkog roja   

Nazad na vrh Ići dole

Formiranje vještačkog roja
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» noć vještica